Duyurular: Parical Ampul’e Uygulanan İlaç Geri Çekme İşlemi HakkındaEczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) 2021 Yılı 1. Dönem Yerleştirme Başvurusu HakkındaBÖLGE ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NAVergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair TebliğCovid-19 Tanısı Konan Kamuda Görevli Meslektaşlarımıza Destek HakkındaEczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) Duyurusu HakkındaÖNEMLİ - COVID-19 Aşılama Programı HakkındaMevsimsel Grip Aşıları HakkındaAşılar Hakkında Bilinmesi Gerekenler BroşürüBeşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik2020 Eylül Ayı Sağlık Ödemeleri HakkındaMedikal Ürünler Komisyonu Toplantısı HakkındaKırmızı ve Yeşil Reçeteye Tabi İlaçların Veteriner Hekimlerce İstisnai Reçetelendirmesinde Dikkat Edilecek Hususlar Hakkında12-13 Aralık 2020 Tarihlerinde İstanbul’daki Eczanelerimizin Mesai Saatleri HakkındaYakın Temaslıların Karantina Süresinde Değişiklik YapıldıRanitidin İçeren Ürün Partilerine Uygulanan Geri Çekme İşlemi HakkındaGeri Çekme İşlemi HakkındaBu Kararı Kabul Etmiyoruz2021 Yili Nöbetleri HakkindaEndikasyon Disi Izin Belgeleri Hakkinda

BÖL – PARÇALA – YÖNET

Yazar : Ecz.TAHİR GENÇ - 12.4.2019 633 Görüntülenme
BÖL – PARÇALA – YÖNET

             Tarihte de sıklıkla başvurulan bu yöntem her zaman hedefi tam 12’den vurmuştur. Çünkü birlik ve beraberlik içinde olan hiçbir topluluk bir başka güç tarafından yönetilemez ve yönlendirilemez. Eğer yönetmek istiyorsanız önce bölmeniz gerekmektedir. Bir süredir eczane eczacılarını hedef alan bu yönetim biçimi mesleğin geleceğini tehlikeye atmaktadır.

Peki nasıl bölünüyoruz? Kısa süre için “göreceli” kar sağladığını düşünen birey ait olduğu gruptan uzaklaşmaya başlar. Kendisini ayrıcalıklı ve özel hisseder. Ancak atlanılan nokta bir gün sıranın kendisine geleceğidir. Her ilaca ulaştığını, daha yüksek iskonto aldığını, daha iyi bir hizmet elde ettiğini düşünen eczacı uzun vadede kaybettiklerine ancak seyirci kalabilir.

             Birbirinden ayrıştırılan topluluğun gücü azalır, sesi cılızlaşır. Ve talepleri ancak kendi sesi kadar yükselebilir. Peki o zaman nerde kaldı atalarımızın sözü -1 elin nesi var 2 elin sesi var- ?

             Aidiyet duygusunun azaldığını fark eden fırsatçılar bunu lehine çevirmekte bir an bile gecikmez. Geçtiğimiz aylarda belirli bir vade ile çalışan eczanelerin vadeleri geri çekildi. Neden geri çekildi? Bu geri çekilmeyi tetikleyen şey neydi? Ekonomik olarak güçlenen sektöre yön verecektir. Peki söz konusu ilaçsa sektöre yön vermesi gereken kişi kimdir? Ben ne dersem o diyen bir güçle çalışmak mesleki barışın bozulmasına sebep olur. Ve eczacı başına gelenleri ancak sıfırı tükettiğinde anlayabilir.

İşte bu yüzden….

Ben ne dersem o değil !!!

Biz ne dersek o olacak.

 

Ecz.Meri Koluaçık

İstanbul