Duyurular: Parical Ampul’e Uygulanan İlaç Geri Çekme İşlemi HakkındaEczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) 2021 Yılı 1. Dönem Yerleştirme Başvurusu HakkındaBÖLGE ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NAVergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair TebliğCovid-19 Tanısı Konan Kamuda Görevli Meslektaşlarımıza Destek HakkındaEczacı Yerleştirme Sistemi (EYS) Duyurusu HakkındaÖNEMLİ - COVID-19 Aşılama Programı HakkındaMevsimsel Grip Aşıları HakkındaAşılar Hakkında Bilinmesi Gerekenler BroşürüBeşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik2020 Eylül Ayı Sağlık Ödemeleri HakkındaMedikal Ürünler Komisyonu Toplantısı HakkındaKırmızı ve Yeşil Reçeteye Tabi İlaçların Veteriner Hekimlerce İstisnai Reçetelendirmesinde Dikkat Edilecek Hususlar Hakkında12-13 Aralık 2020 Tarihlerinde İstanbul’daki Eczanelerimizin Mesai Saatleri HakkındaYakın Temaslıların Karantina Süresinde Değişiklik YapıldıRanitidin İçeren Ürün Partilerine Uygulanan Geri Çekme İşlemi HakkındaGeri Çekme İşlemi HakkındaBu Kararı Kabul Etmiyoruz2021 Yili Nöbetleri HakkindaEndikasyon Disi Izin Belgeleri Hakkinda

ECZA DEPOLARINA (*) BUNUN BEDELİ ÖDETİLMELİ...

Yazar : Ecz.TAHİR GENÇ - 19.4.2019 429 Görüntülenme
ECZA DEPOLARINA (*) BUNUN BEDELİ ÖDETİLMELİ...

Ağustos ayında döviz hareketleriyle piyasalar allak bullak oldu.İlaç ve eczacılık hizmetleri de bundan payını aldı.

                Zaten pamuk ipliğine bağlı olan ilaç ve eczacılık hizmetlerindeki Eczane halkası yaşamını sürdürmesi neredeyse imkansız hale geldi.Mesleğin içindekilerin bir kısmının böyle sorunu olmaması bu sorunun olmadığı anlamına gelmez.

Durumu örneklemeye çalışalım;

Örnek 1

A Eczanesi

Aylık ortalama alım 70.000

Çalışma vadesi  120 gün (4 ay)

Şimdi bu eczanenin vadesi 1 ay geri çekilme ile oluşan olay şu;

70.000/5 =14.000 TL

Yani bu eczane Beş ay süreyle kazandığının üstüne 14.000TL daha kazanacak bunu ödeyebilecek durum oluşsun.Bu mümkün mü? Kesinlikle değil..Bu arada bir ksım eczanelerin vade sorunu olmaması böyle bir sorunun olmadığı anlamına gelmiyor.

Örnek 2

Eczane B

Ana depo olarak çalışmadığı bir depodan aylık alımı 25.000 TL nin altında olduğu için aldığı ilaçların vadesi 60 gün olarak belirlenmiş.Ama Kurumun bu ilaçları 90 günde ödemesi Bu özel deponun umurunda değil .(Hesaplama biçimi nasılsa ?)Yani bu Ecza depolarının mali şiddetinden zarar görmeyen Eczane kalmayacak gibi.

Peki dağıtım kanalları yani özel depolar bu durumun neresinde?

                Dağıtım kanalları, ilaç sanayinden gelen vade geri çekmesinde kendilerine zerre kadar sorumluluk ve yük almamıştır.Yükü tamamen Eczanelere yüklemiştir,hatta bu durumu adeta fırsata çevirdiler.

Dağıtım kanalları ne yapabilirler?

                Lafı gevelemeye hiç gerek yok.Dağıtım kanalları ellerindeki menkul ve gayrı menkullerı satıp öz sermayelerini arttırmaları gerekiyor.Ekonomik yapılarını güçlü hale getirmeleri gerekir..Dağıtım kanaları artık eczanelerin karlılıklarını yükseltmek zorundadır.

Öyle fatura oyunlarıyla ciro pirimi veriyormuş gibi görünmekle bu durumdan kurtulamazlar.Ciro primi adı altında Eczacıların özgürlüğü satın alınıyor..

                Eczaneler, kurmuş oldukları veya kurmaya çalıştıkları bilgi ve sınırlı ekonomik birikimi,Bu alanda  sadece para sahibi olmaktan başka hiçbir beyin fonksiyonu işlemeyen dağıtım kanallarına feda etmemeli ve etmeyecek...

Bunun bedeli buna sebep olanlara yasal çerçeve içinde mücadele ile mutlaka ödetilecek...

YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE...

 

ÖNEMLİ NOT;2019 yılı meslek odamızın seçim yılıdır.Yukarıda ifade ettiğimiz zülme karşı mücadele edecek olan gruba pharmaeconomy olarak destek vermeye hazırız

(*) Kooperatifleri Ecza deposu statüsünde değerlendirmiyoruz.Çünkü kooperatifler Ecza depolarının vahşi kapitalizmine karşı oluşturulmuş birliktir..

 

Tahir Genç

18.04.2019 

İstanbul